Full Court Press Wednesday Highlights and Scores - WSET.com - ABC13

Full Court Press Wednesday Highlights and Scores

Posted:

Full Court Press Wednesday Highlights and Scores:

 

The Altavista boys broke open a five-point game at the half against William Campbell, beating the Generals 51-37 in the Region B, Division 1 quarterfinals Wednesday night at Altavista.

Darius Johnson led Colonels scoring with 17, Juan Thornhill added 14.  Altavista improves to 19-and-3 on the season.  The Colonels will face Gretna in the region semifinals Friday night at 7 at Amherst County High School.

Gretna got by Cumberland 53-47, Javon Bennett led the Hawks with 20 points.  This will be the fourth meeting this season between Altavista and Gretna, Altavista has won the first three.

Friday night's winner earns an automatic state tournament berth and advances to Saturday's region championship game.

Andrew Rowsey of Rockbridge County poured in 32 points, but the Wildcats fell at Spotswood 87-61.  The loss ends Rowsey's high school career, an incredible one that saw him pile up 2,637 points, only 50 shy of the VHSL all-time mark.  

Dogwood champ Dan River won its Region B, Division 2 quarterfinal, knocking off Bluestone 59-42.  The Wildcats face 23-1 Buckingham County Friday night in the region semis, Buckingham slipped by Goochland 50-47, Cam Johnson led Buckingham with 20 points.

The Heritage girls rallied from six points down with 6:00 left to beat Staunton River 53-49.  Cameron Carter led Heritage with 20 points and 4 steals.  Heritage earns an automatic state tournament berth and will face Lord Botetourt in Friday night's 6 o'clock championship game at Staunton River High School.

 

MORE BOYS SCORES:

 

 

AA Region IV / Division 3 

Semifinal

   Abingdon 65, Cave Spring 57

   Martinsville 72, Marion 66
AA Region IV / Division 4 
Semifinal
   Carroll County 59, Magna Vista 57
   Salem 62, Blacksburg 45

A Region B / Division 1 
First Round
   Altavista 51, William Campbell 37
   East Rockingham 58, Nottoway 54
   Gretna 53, Cumberland 47
   Page County 68, Amelia County 51
A Region B / Division 2
First Round
   Buckingham County 50, Goochland 47
   Dan River 59, Bluestone 42
   Stuarts Draft 95, Clarke County 84
   William Monroe 74, Strasburg 50
A Region C / Division 1 
First Round
   Auburn 68, Holston 43
   Covington 77, Bath County 70
A Region C / Division 2 
First Round
   Glenvar 63, Fort Chiswell 53
   Graham 68, George Wythe-Wytheville 51
   Grayson County 76, Floyd County 67
   Radford 91, Chilhowie 48


GIRLS SCORES:

AA Region IV / Division 3 
Semifinal
   Patrick County 59, Abingdon 51
   Richlands 46, Tazewell 35
AA Region IV / Division 4 
First Round
Semifinal
   Carroll County 59, Magna Vista 46
   Salem 42, Hidden Valley 29


 

 

 

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and WSET. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.